رییس جمهور تاجیكستان زادگاه نوروز را تخت جمشید دانست و پیشنهاد كرد كه جشن نوروز آینده در زادگاه آن تخت جمشید برگزار شود.


امامعلی رحمان رییس جمهور تاجیكستان روز شنبه در مراسم جشن جهانی نوروز كه در مجموعه فرهنگی سعدآباد برگزار شد، ضمن ابراز خرسندی از حضور در این جشن، گفت: نوروز مقدس است و سابقه شش هزار ساله دارد و پیام وحدت، پاكی، صداقت و زیبایی در آن وجود دارد. نوروز آغازگر زندگی تازه است كه رودكی پدر فارسی زبانان در وصف این جشن شعرهای بسیاری سروده است.

رحمان با بیان اینكه تا صد سال گذشته برگزاری نوروز در تاجیكستان ممنوع بود، ادامه داد: اما با تلاش فرزندان تاجیكستان، نوروز به جشن ملی تبدیل شد و امروز به عنوان میراث اجداد ما گرامی داشته می‌شود.

وی با اشاره به این كه نوروز در اسلام هم پذیرفته شده، به برگزاری جشن نوروز در برخی كشورهای عربی اشاره كرد و افزود: این جشن نه تنها آغاز سال خورشیدی بلكه آغاز سال خوب مالی نیز بوده است.

رییس جمهور تاجیكستان در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: در تاجیكستان سمنو رمز بهار زندگی و رزق و روزی است و هنگام رسیدن این جشن مردم سفره هفت سین خود را می‌آرایند و به دیدار یكدیگر می‌روند. در كشور ما نوروز جشن وحدت و پاكیزه كردن قلب‌ها از كینه و عداوت نیز محسوب می‌شود و در نوروز كینه را از خود دور كرده و به نیازمندان كمك می‌كنند.

رحمان بیان داشت: دانشمندان ما در تحقیقات نوروز شناسی خود به دستاوردهای خوبی رسیده‌اند كه پیشنهاد می‌كنم دانشمندان همه كشورهای برگزار كننده این جشن در این زمینه تحقیق كنند تا ثمرات خوبی به دست آید.

رییس جمهور تاجیكستان با بیان اینكه زادگاه نوروز تخت جمشید است و این جشن با جمشید پیوسته است، پیشنهاد كرد كه همه كشورها نوروز آینده را در زادگاه این جشن یعنی تخت جمشید جشن بگیرند.