بالاخره نرخ بیکاری سال 88 اعلام شد که حکایت از روند صعودی این نرخ در سال 88 دارد.

طبق اعلام معاون وزیر کار، نرخ بیکاری سال گذشته با ۱٫۵ درصد افزایش نسبت به سال ۸۷ ، به ۱۱٫۹ درصد رسید.

پس از گذشت حدود دو ماه از پایان سال ۸۸ سرانجام نرخ بیکاری کشور اعلام شد که این رقم نشان از روند صعودی این نرخ دارد. براین اساس قبل از این، نرخ های بیکاری سه فصل بهار،تابستان و پاییز سال گذشته به ترتیب ۱۱٫۲ ، ۱۱٫۳ و ۱۱٫۳ درصد اعلام شده بود که با اعلام نرخ بیکاری ۱۱٫۹ برای سال گذشته مشخص می شود که این نرخ در فصل زمستان ۱۳٫۸ درصد بوده است.

این رقم ۱۱٫۹ درصدی نرخ بیکاری سال گذشته را در حالی معاون کارآفرینی و توسعه اشتغال وزارت کار اعلام می کند که مرکز آمار و وزیر کار تاکنون در این مورد سیاست سکوت را در پیش گرفته بودند.

حمید حاجی عبدالوهاب با اعلام این نرخ، عواملی چون بحران اقتصادی جهانی و کاهش سرمایه گذاری در ایران را از جمله مسائل موثر در افزایش نرخ بیکاری عنوان می کند.

وی در مورد فاصله ۳٫۵ درصدی نرخ بیکاری پایان سال آخر برنامه چهارم با نرخ بیکاری مدنظر این برنامه نیز به این موضوع اشاره می کند که برخلاف آنچه در برنامه ذکر شده که با ایجاد سالانه ۹۲۰ هزار شغل جدید نرخ بیکاری ۸٫۴ درصدی محقق خواهد شد، در عمل برای تحقق این نرخ نیاز به ایجاد سالانه یک میلیون و ۲۰۰ هزار شغل بوده است.

به گفته او، در این چهار سال رقمی نزدیک به همان ۹۲۰ هزار شغل مدنظر برنامه چهارم، فرصت شغلی ایجاد شد که سهم طرح بنگاه های زودبازده از این میزان شغل ایجاد شده طی سه سال اجرا، سالانه ۳۸۰ هزار شغل بود.

طبق اعلام معاون وزیر کار، توسط بنگاه های زودبازده طی سه سال بیش از یک میلیون و ۱۶۰ هزار فرصت شغلی ایجاد شد که به عبارتی سالانه بیش از ۳۸۰ هزار شغل می شود. عبدالوهاب در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه بقیه شغل های ایجاد شده طی این سال ها از چه طریقی به وجود آمدند؟ می گوید: بقیه این شغل ها توسط طرح های بزرگ صنعتی و بخش های معدنی که سرمایه گذاری برای آن ها صورت گرفت ایجاد شدند و همیچنین مقداری شغل هم در بخش کشاورزی، خدمات، خودروسازی، پتروشیمی، IT  و بخش های دیگر به وجود آمد.

به هر حال این نرخ ۱۱٫۳ درصدی حاکی از استمرار روند صعودی نرخ بیکاری است که از همان ابتدای سال گذشته  در مقایسه با مدت مشابه در سال ۸۷ شروع بود. این میزان افزایش در فصل بهار در مقایسه با مدت مشابه در سال قبل از آن ۱٫۶ درصد، در تابستان ۱٫۱ درصد ، در پاییز ۱٫۸ درصد و در زمستان ۱٫۳ درصد بوده است که در نهایت در پایان سال نسبت به نرخ بیکاری سال ۸۷ ، ۱٫۵ درصد شد.

جدای از این، نرخ بیکاری سال ۸۸ در حالی نسبت به سال ۸۷ به میزان ۱٫۵ درصد افزایش یافته که این نرخ در سال ۸۷ نسبت به سال قبل خود، به میزان ۰٫۲ درصد، در سال ۸۶ نسبت به سال قبل خود ۰٫۶ درصد و در سال ۸۵ نسبت به سال قبل خود ۰٫۲ درصد کاهش یافته بود.

 

قطر واردات شامپو از ایران را ممنوع کرد   + توضیح